
Празнуваме Великден заради римския император Константин Велики, а и много други неща правим днес по негова повеля, без да подозираме. На Първия Вселенски събор, свикан от Константин през 325 г., е взето решение Великден да се отбелязва в един ден от всички християни. Не без участието на владетеля. Много по-късно църквата се разделя и нещата малко се объркват, но той не е виновен за това, разбира се. Православната църква определя датите за празнуване на Великден според Юлианския календар, а Католическата църква –по Грегорианския.
Константин Велики казвал за Сердика, днешна София: ” Това е моят Рим”. А него много изследователи го наричат най-значимата личност в историята.Затова днешна София е длъжна да се възползва от наследството му на нейна територия, защото става въпрос за национален капитал, не да го крие. Това е начин да се изстреля в орбитата на Атина и Рим и да привлече още милиони туристи.. Преди десетина години беше обявено, че е открита част от двореца на Константин Велики, но новината гръмна и потъна, повече за нея почти нищо не се чу. Цял дворец изчезна, като да беше скрит от магическата пръчка на финансовите интереси. И обществото не се сеща да поиска сметка от Столична община. Тогава Археологически екип под ръководството на Веселка Кацарова разкри руините на огромна антична сграда. Това става почти в самото начало на разкопките. Дворецът на Константин Велики или Сердикийските терми – това най-вероятно ще се окаже, че лежи под паркинга на хотел „Шератон“, обявиха пред журналисти от Общината и го забравиха след няколко дни? Защо по този въпрос се мълчи и до днес? Никой не казва намерен ли е Константиновият дом, Императорския дворец. Или Термите, което също не е малко откритие, защото те са били сърцето на обществения живот във всеки римски град..
Императорът, почитан като светец в християнството, защото го е направил пълноправна религия в Римската империя и му е дал огромен тласък, наистина е произнесъл фразата: „Сердика е моят Рим“. Първоначалната му идея била да вдигне точно тук своя Константинопол, гласи една от версиите. Константин превърнал след 313 г. Сердика в свое временно седалище, откъдето е командвал огромната си империя разпростряла се върху Европа, големи части от Азия и Африка. Сердика останало негов предпочитан град дълги години. Дори си имал разкошна резиденция край града, в землището на днешния Костинброд. Нейните руини са разкрити, но какво от това?
Градежи на площ над 400 кв. м с вътрешен двор, заобиколен от колонада, около която е имало правоъгълни зали, предверия, дълги коридори, кръгли и осмоъгълни помещения, отоплявани с подово отопление , са открити още при строителството на столичния хотел “Рила” и би трябвало и до днес да са в сутерена му. Счита се, че това е част от огромния дворцов комплекс на императора.